Magnézium: varåzslatos tabletta az energia és rugalmassåg érdekében
Ha megkĂ©rdeznĂ©d a sportolĂłkat, hogy milyen ĂĄsvĂĄnyi anyagokat tartanak kulcsfontossĂĄgĂșnak teljesĂtmĂ©nyĂŒk szempontjĂĄbĂłl, akkor valĂłszĂnƱleg megemlĂtenĂ©k a kalciumot, vasat, cinket vagy krĂłmot, de csak kevesĂŒknek jutna eszĂ©be a magnĂ©zium. Annak ellenĂ©re, hogy megkĂ©rdĆjelezhetetlen pozitĂv hatĂĄsa van egĂ©szsĂ©gĂŒnkre Ă©s teljesĂtmĂ©nyĂŒnkre, szĂĄmos sportolĂł egyĂ©n Ă©s edzĆjĂŒk elhanyagolja a fogyasztĂĄsĂĄt. Az elmĂșlt szĂĄz Ă©vben az ĂĄtlagos napi magnĂ©zium-felvĂ©tel majdnem a felĂ©re csökkent, Ă©s ez a csökkenĆ tendencia folytatĂłdik. EzĂ©rt ebben a cikkben a magnĂ©ziumrĂłl szĂłlunk közelebbrĆl â miĂ©rt olyan fontos, mennyit kĂ©ne fogyasztanunk, Ă©s miĂ©rt nem szabad figyelmen kĂvĂŒl hagyni.

A magnĂ©zium egy ezĂŒstszĂŒrke fĂ©nyes fĂ©m, Ă©s egyben a földkĂ©reg nyolcadik legelterjedtebb eleme. NormĂĄl körĂŒlmĂ©nyek között oxid formĂĄjĂĄban kötött, fĆleg magnĂ©zium-oxidkĂ©nt, aminek köszönhetĆen a magnĂ©zium vĂ©dett a levegĆ Ă©s vĂz kedvezĆtlen hatĂĄsaival szemben. Az emberi testben ionok â magnĂ©zium kationok (Mg2+) formĂĄjĂĄban fordul elĆ, Ă©s a kĂĄlium utĂĄn a mĂĄsodik leggyakrabban kĂ©pviselt ion a sejtekben. FĆleg a csontokban Ă©s izmokban fordul elĆ, minimĂĄlis mennyisĂ©gben pedig megtalĂĄlhatĂł a vĂ©rplazmĂĄban. Paradox mĂłdon Ă©ppen a vĂ©rplazma szolgĂĄl a test magnĂ©zium szintjĂ©nek mutatĂłjakĂ©nt, mivel biolĂłgiailag aktĂv, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy szĂĄmos biolĂłgiai folyamatban vesz rĂ©szt (errĆl többet az alĂĄbbiakban).
A magnĂ©zium az Ă©lelmiszerekben leginkĂĄbb a teljes kiĆrlĂ©sƱ termĂ©kekben fordul elĆ, ugyancsak megtalĂĄljuk pĂ©ldĂĄul a leveles zöldsĂ©gekben, diĂłfĂ©lĂ©kben, magvakban Ă©s hĂŒvelyesekben. EllentĂ©tben az ĂĄltalĂĄnos közhiedelemmel a tej Ă©s tejtermĂ©kek nem a legideĂĄlisabb forrĂĄsai, csakĂșgy, mint a hĂșs, halak Ă©s gyĂŒmölcsök. Ez az egyenetlen eloszlĂĄs megmagyarĂĄzhatĂł a magnĂ©zium instabilitĂĄsĂĄval magas hĆmĂ©rsĂ©kleten âa teljes kiĆrlĂ©sƱ termĂ©keket a zöldsĂ©gekkel ellentĂ©tben csak ritkĂĄn hĆkezeljĂŒk.
A magnĂ©zium több mint hĂĄromszĂĄz enzimatikus reakciĂłba kapcsolĂłdik be, amelyek rĂ©szt vesznek a fehĂ©rjĂ©k, zsĂrok, nukleonsavak termelĂ©sĂ©ben, tovĂĄbbĂĄ az idegrendszeri tevĂ©kenysĂ©gekben, az izomrostok összehĂșzĂłdĂĄsĂĄban Ă©s ellazĂtĂĄsĂĄban, beleĂ©rtve a szĂvizmot, a csontok anyagcserĂ©jĂ©ben Ă©s mĂ©g sok mĂĄsban. A magnĂ©zium mĂ©g fontosabb funkciĂłja a fĆ energetikai szubsztancia, az adenozin-trifoszfĂĄt (ATP) kĂ©pzĆdĂ©sĂ©ben jĂĄtszott szerepe. Az ATP termelĂ©sĂ©be bekapcsolĂłdnak az enzimek, Ășgyn. ATPĂĄzok, melyek mƱködĂ©sĂ©hez elengedhetetlenĂŒl szĂŒksĂ©ges a magnĂ©zium. Az ATPĂĄzoknak rendkĂvĂŒl hatĂ©konyan kell mƱködniĂŒk a testben â testĂŒnk ideiglenesen legfeljebb 0.08 kilogramm ATP-t kĂ©pes igĂ©nyeihez eltĂĄrolni, ĂĄm egy ĂłrĂĄs edzĂ©s sorĂĄn kĂ©pes elfogyasztani egĂ©szen 15 kilogrammot!
A magnĂ©ziumhiĂĄny az emberi test összes szervrendszerĂ©ben elĆfordul. Leggyakrabban a kardiovaszkulĂĄris rendszert Ă©rinti elektrokardiogrĂĄfiĂĄs (EKG) rendellenessĂ©gek, fokozott inzulinrezisztencia, illetve ennek elĂ©gtelen termelĂ©se Ă©s megnövekedett vĂ©rnyomĂĄs formĂĄjĂĄban. Ezen tĂșl mĂ©g neuromuszkulĂĄris rendellenessĂ©geket, vesemƱködĂ©si rendellenessĂ©geket, sĂșlyosbodĂł asztmĂĄt, migrĂ©neket, premenstruĂĄciĂłs szindrĂłmĂĄt, posztmenopauzĂĄlis mozgĂĄsrendszeri nehĂ©zsĂ©geket Ă©s elhĂzĂĄst is Ărtak le ebben az összefĂŒggĂ©sben [1-5]. A javasolt napi magnĂ©zium adag 280 â 350 milligramm intervallumban mozog, Ă©s fĂŒgg az Ă©letkortĂłl, nemtĆl Ă©s a vĂ©gzett fizikai aktivitĂĄstĂłl [6,7].
Mikor kell felfigyelni?
- ha hosszabb ideje Ă©rzel merevsĂ©get, görcsöket vagy tĂșlzott remegĂ©st az arc-, rĂĄgĂł-, nyak-, mimikai vagy vĂ©gtagizmokban
- ha rendszeresen, esetleg tĂșlzottan fĂĄradt vagy
- ha ingerlékeny és letargikus vagy
- ha gyakran vĂĄltozik a hangulatod, szorongĂĄst Ă©rzel vagy depressziĂłs vagy
SzĂĄmos tanulmĂĄny kĂ©szĂŒlt a sportolĂł populĂĄciĂł magnĂ©zium bevitelĂ©vel kapcsolatban. EgyikĂŒk, egy hĂĄrom hĂłnapos amerikai, vizsgĂĄlta, hogy a magnĂ©ziumhiĂĄny milyen kihatĂĄssal van tĂz nĆ sportteljesĂtmĂ©nyĂ©re. Az elsĆ hĂłnapban megközelĂtĆleg 100 milligramm magnĂ©ziumot, a mĂĄsodikban kĂ©tszeres adagot, a harmadik hĂłnapban pedig az ajĂĄnlott (300 mg) adagot kaptĂĄk. Minden figyelemmel kĂsĂ©rt hĂłnap vĂ©gĂ©n a nĆket kĂ©pessĂ©gi prĂłbĂĄnak vetettĂ©k alĂĄ szobakerĂ©kpĂĄron, amĂg elĂ©rtĂ©k a maximĂĄlis pulzusszĂĄm 80 szĂĄzalĂ©kĂĄt, tovĂĄbbĂĄ elektrokardiogrĂĄfiĂĄt, spirometria Ă©s vĂ©rvizsgĂĄlatot vĂ©geztek. A kutatĂłk megĂĄllapĂtottĂĄk, hogy minden megfigyelt idĆszak vĂ©gĂ©n a figyelemmel kĂsĂ©rt paramĂ©terek jelentĆs növekedĂ©se ĂĄllt be! ĂrthetĆ nyelven mondva, a nem megfelelĆ mennyisĂ©gƱ magnĂ©zium-bevitel az anyagcsere lelassulĂĄsĂĄhoz, az oxigĂ©nfogyasztĂĄs növekedĂ©sĂ©hez Ă©s a pulzusszĂĄm emelkedĂ©sĂ©hez, illetve a szĂv terhelĂ©sĂ©hez vezetett [8].
Mit kellene tenned az elegendĆ magnĂ©zium-felvĂ©telhez?
- a fehĂ©rlisztbĆl kĂ©szĂŒltek helyett fogyassz teljes kiĆrlĂ©sƱ termĂ©keket, levĂ©lzöldsĂ©geket, diĂłfĂ©lĂ©ket, magvakat
- korlĂĄtozd az alkoholfogyasztĂĄst
- kerĂŒld a magas proteintartalmĂș, illetve alacsony szĂ©nhidrĂĄttartalmĂș diĂ©tĂĄkat
- nagy mennyisĂ©gƱ egyszeri magnĂ©ziumfogyasztĂĄs emĂ©sztĂ©si problĂ©mĂĄkat okozhat, mivel semlegesĂti a gyomorsavat â Ăgy a javasolt napi magnĂ©zium adagot oszd több rĂ©szre
- esetleg, ha Ășgy gondolod nem elegendĆ a magnĂ©zium-felvĂ©teled, sorolj be az Ă©trendedbe tĂĄplĂĄlĂ©kkiegĂ©szĂtĆket, melyek ezt hatĂ©kony formĂĄban juttatjĂĄk a szervezetbe.
Hogy vĂĄlasszuk ki a megfelelĆ tĂĄplĂĄlĂ©kkiegĂ©szĂtĆt?
A piacon kĂŒlönfĂ©le gyĂĄrtĂłktĂłl szĂĄrmazĂł kĂŒlönbözĆ erĆssĂ©gƱ Ă©s formĂĄjĂș szĂĄmtalan kiegĂ©szĂtĆ talĂĄlhatĂł. VĂĄlasztĂĄskor tudatosĂtanunk kell, hogy a gyĂĄrtĂł ĂĄltal feltĂŒntetett vegyĂŒlet mennyisĂ©ge az adott kiegĂ©szĂtĆben nem azonos a tiszta magnĂ©ziumtartalommal. PĂ©ldĂĄul 300 mg az adott magnĂ©ziumsĂłbĂłl, nem jelent 300 mg tiszta magnĂ©ziumot, Ă©s hasonlĂłan. TovĂĄbbi fontos tĂ©nyezĆ a felszĂvĂłdĂĄsi kĂ©pessĂ©g â mĂg a szervezet a felvett oxid csupĂĄn 4 %-ĂĄt hasznĂĄlja fel, laktĂĄtbĂłl, citrĂĄtbĂłl vagy kelĂĄtbĂłl, esetleg kombinĂĄlva B6 vitaminnal (piridoxinnal) sokkal többet. Valamennyi forma felszĂvĂłdĂĄsa a legjobb Ă©tellel fogyasztva.
Milyen formĂĄjĂș kiegĂ©szĂtĆt vĂĄlasszunk?
A pezsgĆtablettĂĄk, illetve a por, magasabb egyszeri adag magnĂ©ziumot tartalmaznak, ezĂ©rt annak gyors pĂłtlĂĄsĂĄra alkalmasak, pĂ©ldĂĄul izomgörcsöknĂ©l vagy fejfĂĄjĂĄsnĂĄl. A pezsgĆ forma felgyorsĂtsa a hatĂĄs beĂĄlltĂĄt, Ă©s egyidejƱleg meghosszabbĂtja annak idĆtartamĂĄt. A hagyomĂĄnyos MagnĂ©zium tablettĂĄk ellenkezĆleg, sokkal alkalmasabbak hosszĂș tĂĄvĂș hasznĂĄlatra â kisebb mennyisĂ©gƱ magnĂ©ziumot tartalmaznak, melyek rendszeres fogyasztĂĄsa segĂt fenntartani stabil szintjĂ©t a vĂ©rplazmĂĄban, illetve magĂĄban a szervezetben.
ForrĂĄs: https://www.namaximum.hu/magnezium-varazslatos-tabletta-az-energia-es-rugalmassag-erdekeben/
PR cikk
Minden jog fenntartva.